Třeboň
O ubytování Penzion Karlos jsme toho už napsali a ukázali dost, tak si také prohlédněte Třeboň v zajímavé ukázce, nebo si o Třeboni něco zajímavého přečtěte!
Krátké, video Vám pomůže rychle se zorientovat v našem krásném centru města a ukáže o co nesmíte přijít při Vašich procházkách po Třeboni. Určitě Vás budou zajímat i další videa.
Město Třeboň
Prohlídka
Třeboňsko-krajina a lidé
Stálá expozice
Přečtěte si něco o Třeboni !
Třeboň (německy Wittingau, tj. „Vítkův Luh“, latinsky Trebonis)
Historie Třeboně
- Počátky města sahají až do poloviny 12. století, kdy v místě vznikl dvorec a poté osada.
- Farní kostel je v Třeboni (Witingenowe) připomínán kolem roku 1280
- Název "Třeboň" pochází nejpravděpodobněji ze slova "tříbit", které znamená pěstovat, šlechtit, zlepšovat či zdokonalovat. Tříbily se zde lesy, potažmo stromy. Téměř celé Třeboňsko bylo původně zalesněné a podmáčené - od počátků osídlení se zde těžily a zpracovávaly stromy a krajina (hospodářská půda) se pro využití vysoušela.
- 1341: Třeboň získala statut města a v letech 1376 a 1378 tzv. právo měst královských a výsadu na dovoz soli.
- Původně byla v držení Vítkovců (Vítek z Prčic), v roce 1366 přešla pod záštitu bratrů z Rožmberka a získává svůj český název.
- 1367: Čtyři rožmberští bratři zakládají v Třeboni Augustiniánský klášter, jako středisko vzdělanosti celé oblasti
- 1379: založen knížecí pivovar v Třeboni
- Ke konci 14. století bylo kolem města postaveno opevnění hradbami a příkopem, které se osvědčilo později, v husitských válkách a proměnilo Třeboň v nedobytnou pevnost, schopnou odolat mnohým útokům.
- Štěpánek Netolický koncem 15. století zakládá první rybníky.
- Na jeho dílo v 16. století navazují rybníkáři Mikuláš Ruthard z Matešova a Jakub Krčín z Jelčan.
- V 80. letech 16. století (za majitele Viléma z Rožmberka) měl na třeboňském zámku alchymistickou dílnu Edward Kelley. .
- Po smrti svého bratra Viléma do Třeboně přenesl své sídlo rožmberský vladař Petr Vok z Rožmberka, který zde roku 1611 bez dědiců zemřel. Panství připadlo Švamberkům a po bitvě na Bílé hoře přímo císaři.
- Roku 1660 se dosud eggenberské panství Třeboň stalo majetkem knížecího rodu Schwarzenbergů, kteří je spravovali až do první pozemkové reformy z roku 1919 (zámek až do roku 1940 resp. 1948).
- Císař Josef II zrušil klášter řádu augistiniánů - kanovníků (k roku 1785).
- Roku 1779 zde byl zřízen katolický vikariát. Třeboňský vikariát existoval v letech 1790 - 1952.
- V polovině 19. století učitel Václav Hucek a jeho dcera Berta zde při rašeliništi zakládají první slatinné lázně v těsné blízkosti Zlaté stoky.
- Od poloviny 19. století se Třeboň rozvíjí jako plnohodnotné okresní město, tj. politický i soudní okres.
- Roku 1960 byl při celostátní reorganizaci státní správy Třeboňský okres zrušen a městu udělen lázeňský statut. V budově okresního úřadu s věžičkou byla zřízena základní škola Na Sadech.
- 21. srpna 1968-Hlavní (Masarykovo) náměstí obsazeno sovětskými okupačními tanky
Současnost
Město je významnou památkovou a přírodní rezervací. Proto je hojně navštěvováno turisty a lázeňskými hosty. Ve městě jsou dvojí lázně: Bertiny lázně a Lázně Aurora. Sídlí zde podnik Rybářství Třeboň, největší rybářství v Evropě, a pivovar Regent, který se rokem založení 1379 řadí mezi nejstarší pivovary na světě. Státní zámek je pravděpodobně pátým největším areálem tohoto typu v Česku (po Pražském hradu, zámcích v Českém Krumlově a v Jaroměřicích nad Rokytnou, a po Lednicko-Valtickém areálu). V Třeboni na zámku sídlí Státní oblastní archiv s působností pro celý Jihočeský kraj. Širší centrum města, zahrnující historickou část místní části Třeboň I, ale i část území pod Světskou hrází, patřící do městské části Třeboň II, je městskou památkovou rezervací. Bývalý augustiniánský klášter je perlou jihočeské gotiky. Krajina je chráněnou krajinnou oblastí Třeboňsko a Biosférickou rezervací Unesco, o kterou pečuje Ústav krajinné ekologie Akademie věd České republiky.
Město Třeboň a jeho okolí je v letním období vhodné jak pro pěší turistiku, tak pro relaxační cykloturistiku a projížďky na koni.
Pamětihodnosti
- CHKO T5eboňsko
- Rožmberk (největší rybník v Česku)
- Zlatá stoka
- Nová řeka
- Třeboňské městské opevnění
- Zámek Třeboň s barokní kašnou a zámeckým parkem, Národní kulturní památka
- Masarykovo náměstí se starou radnicí, podloubími, Mariánským sloupem a kamennou kašnou
- renesanční budova radnice s věží, kde dnes sídlí Tylovo divadlo, Městské muzeum a Základní umělecká škola
- konstruktivistická budova Spořitelny na Masarykové náměstí
- hotel Zlatá hvězda, renesanční dům na náměstí
- hotel Bílý koníček, renesanční dům na náměstí
- Vratislavský dům
- Třeboňské lázeňství
- Augustiniánský klášter, národní kulturní památka
- děkanský kostel sv. Jiljí a Panny Marie Královny s třeboňskou Madonou a původně také s deskovými obrazy Mistra třeboňského oltáře, dnes vystavenými v Národní galerii v Praze.
- Kostel sv. Alžběty se hřbitovem, na Budějovickém předměstí
- Schwarzenberská hrobka. Národní kulturní památka
- Knížecí pivovar Regent stylová restaurace
- hřbitovní kostel svatého Jiljí v Domaníně, kamenné sousoší Anděla Strážce v Třeboňském parku
- Dva železné kříže s Ukřižovaným z 18. století na křižovatce silnic na Nové Hrady u budovy bývalého finančního úřadu (dnes Lesostavby Třeboň)
- Třeboňské rybí sádky s roubenou prodejnou ryb a pískovcovou sochou rybáře pod světskou hrází
- Rybník Svět (Nevděk), Krčínův a Šustův pomník
- Opatovický rybník a mlýn, obora, hřebčín a kaple
- Barokní sousoší ve městě a u kostela (sv. Václav, dvakrát sv. Jan Nepomucký, sv. Jiljí, sv. Augustin, Ježíš Kristus a další)
- Čtyři velké městské brány - Budějovická, Hradecká, Novohradská a Svinenská s polychromovanou soškou sv. Floriána, obloukovými štíty a sgrafitovou výzdobou.
- Kotěrova vodárna Na Kopečku z roku 1901 (od roku 2013 je ve 42 m vysoké vodárenské věži umístěna galerie buddhistického výtvarného umění), barokní kaple sv. Jana Nepomuckého a sv. Petra a Pavla.
- Pergola a barokní kaple sv. Víta, nástropní obraz (al fresco) předání ramene sv. Víta svatému Václavu, blízký mlýn a boží muka
- Beseda na Masarykově náměstí
- Domek Josefa Kajetána Tyla u Zlaté stoky, lázeňská kolonáda, sousoší sv. Jana Nepomuckého
- Historická kasárna (dnes Finanční a městský úřad) na Palackého náměstí, nová kašna na nádvoří
- Historická Rožmberská ulice s cukrárnami, kavárnami, hotely a restauracemi
- Historická obchodní Březanova ulice s podloubími od Masarykova náměstí ke kostelu sv. Jiljí a Panny Marie Královny, brána do kláštera, bývalý augustiniánský klášter s gotickými kaplemi, rajským dvorem, křížovou chodbou a klášterním nádvořím, barokní kašna na nádvoří, Dlouhá chodba, krytý obloukový most s pamětní deskou Třeboňského augustiniánského opata "písmáka" Kříže z Telče
- Husova kaple s věží z roku 1925 a Nová čtvrť s Tyršovým stadionem, Tyršův pomník
- Třeboňský menhir u Zlaté stoky
- Boží muka datovaná 1649, proti kiosku u Schwarzenberské hrobky, s obrazem sv. Vojtěcha
- Barokní kaple Nejsvětější Trojice při Pražské silnici
- Kaple sv. Barbory a sv. Kateřiny datovaná 1747, v ulici Svatopluka Čecha
- Okresní radnice s věžičkou v ulici Na Sadech (dnes základní škola vedle pošty)
- domečková Boží muka datovaná A.d.:1810 za hřbitovem sv. Alžběty v ulici Boženy Němcové
- pomník obětem První a Druhé světové války, se sousoším od Gabriela K. a se dvěma pamětními deskami se jmény padlých z let 1914-1918 a 1939-1945, obnovený roku 1907, před školou v Sokolské ulici
- dům U Zvonku na Budějovickém předměstí v Sokolské ulici se sousední kovárnou z 18. století (bronzový zvon v 1. poschodí domu se v roce 2011 ztratil i s konzolí)
- balvan inženýra Pavla Pavla na dřevěných saních vedle parkoviště na trávníku před vyhlídkovou restaurací "U Světa" na Hliníku
- litinový kříž s "Ukřižovaným" (pískovcový podstavec datován 1896) se "středověkým" odrazníkem na křižovatce Sokolské třídy a ulic Chelčického a Svatopluka Čecha
- domečková sloupková boží muka, zabudovaná do secesního domu (č. p. 175, Třeboň II) poblíž ústí Havlíčkovy ulice do Palackého náměstí
- Palackého náměstí (Na Hliníku) s budovou kasáren z 18. století, dnes sídlem městského úřadu (přesídlil v roce 2012 z Masarykova náměstí)
- Secesní budova finančního úřadu ve Vrchlického ulici (do roku 2014 sídlo katastrálního úřadu)
- historický renesančně barokní schwarzenberský statek Dvory (Dvorce, dnes též se stylovou restaurací) s centrální věžičkou (zdaleka viditelnou při cestě od rybníka Svět) a hodinami, vpravo při státní silnici z Třeboně na Lišov
- barokní schwarzenberský statek v Jiráskově ulici s tělocvičnou (sokolovnou) mezi dopravním hřištěm u Tyršova stadionu a autobusovým nádražím Třeboň
- Třeboňské roubené seníky na Mokrých lukách (dříve národní kulturní památka)
- velké schwarzenberské seníky na stezce "Hrádeček" (jeden vyhořel a druhý je zrekonstruován na penzion poblíž Zlaté stoky za mostkem u Lesostaveb)
- Bývalá synagoga v Třeboni v Krčínově ulici (Třeboň I čp. 50)
- rybí sádky a původní rybářské bašty pod rybníkem Svět
- pochopitelně zajímavý je i Penzion Karlos Třeboň.